Τρίτη 1 Ιανουαρίου 2008

Φούλαμ - Τσέλσι 1 - 2

Στο "Κρέιβεν Κότατζ" η Τσέλσι νίκησε με 2-1 της Φούλαμ και πήρε τον έβδομο βαθμό της στους τρεις αγώνες της εορταστικής περιόδου. Το δεύτερο ντέρμπι του Λονδίνου άρχισε με γκολ των γηπεδούχων, στο ντεμπούτο του Ρόι Χόντσον στον πάγκο τους. Ο Τζο Κόουλ ανέτρεψε τον Μόριτζ Βολτζ, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και ο Ντάνι Μέρφι το μετέτρεψε σε γκολ στο 10ο λεπτό. Στο 54’ ο Ζουλιάνο Μπελέτι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αλεξ με κεφαλιά έβγαλε πάσα και ο Σαλομόν Καλού ισοφάρισε για την Τσέλσι. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κλιντ Ντέμπσεϊ τράβηξε τη φανέλα του Μίκαελ Μπάλακ στην περιοχή της Φούλαμ, ο Γερμανός μέσος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έδωσε τη νίκη στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.