Πέμπτη 20 Δεκεμβρίου 2007

Ημιτελικά η Τσέλσι, έξω η Λίβερπουλ

Στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας προκρίθηκε η Τσέλσι, η οποία κέρδισε με 2-0 στο "Στάμφορντ Μπριτζ" τη Λίβερπουλ και εξακολουθεί να υπερασπίζεται τον τίτλο που είχε κερδίσει την περσινή σεζόν.

Οι "μπλε" ήταν καλύτεροι στο ματς, εκμεταλλεύτηκαν πιο ουσιαστικά τις ευκαιρίες που είχαν και άφησαν εκτός συνέχειας την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.

Στο πρώτο μέρος τα πράγματα ήταν μοιρασμένα και αμφότερες οι ομάδες έχασαν ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με αυτές των Φρανκ Λάμπαρντ από τη μία και Λούκας Λέιβα από την άλλη να ξεχωρίζουν.

Στο 59’ ο αρχηγός της Τσέλσι δοκίμασε ένα σουτ, ο Τζέιμι Κάραχερ παρενεβλήθη και το 1-0 ήταν γεγονός για την ομάδα του Αβραμ Γκραντ, που ένα λεπτό αργότερα απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο, αφού ο Πίτερ Κράουτς αποβλήθηκε για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τζον Ομπι Μίκελ.

Στις καθυστερήσεις, ο Αντρέι Σεφτσένκο απέδειξε ότι το Λιγκ Καπ είναι η διοργάνωσή του και πέτυχε ακόμα ένα γκολ, μετά από πάσα του Μίκαελ Μπάλακ που είχε περάσει ως αλλαγή.